SpareBank 1 lanserer BankAxept i Apple Pay

BankAxept er nå tilgjengelig i Apple Pay for SpareBank 1-alliansens kunder.
Publisert: 24. juni 2025
— Dette betyr at enda flere kan betale enkelt og sikkert med sitt BankAxept-kort med telefonen eller klokken, uten at det koster skjorta for butikkene, sier Jes Rasmussen, leder for digitale betalinger i BankAxept.
BankAxept kan for alvor ta fatt på innhentingen av flere år med synkende markedsandeler. Den viktigste årsaken til fallet, har vært at BankAxept manglet løsninger for digitale betalinger inntil våren 2024. I mai ble BankAxept lansert i Apple Pay sammen med ni mindre banker og Vipps lanserte BankAxept-betaling senere samme år.
— At SpareBank 1 nå omfavner BankAxept i digitale kanaler er stort for oss. Det vil bety at BankAxept får et kjempeløft som gjør oss i stand til å forbli butikkenes førstevalg også i fremtiden, sier Jes.
— Med digitale kanaler på plass sikrer vi at morgendagens betalingsløsninger fortsetter å være innovative og brukervennlige, samtidig som de er kostnadseffektive for både butikker og forbrukere. BankAxept har alltid hatt fokus på å tilby betalingsløsninger som både gir verdi, trygghet og god betalingsberedskap for Norge, avslutter Jes.
Ifølge Norges Banks rapport Kunderetta betalingsformidling, var det i 2024 12 % digitale betalinger i Norge. Med SpareBank1 og Vipps på lag, nærmer spådommen om 25 % digitale betalinger i 2025 seg en realitet.
Banker med BankAxept i Apple Pay:
• SpareBank 1
• Flekkefjord Sparebank
• Haugesund Sparebank
• Lillesands Sparebank
• Luster Sparebank
• Skudenes & Aakra Sparebank
• Spareskillingsbanken (første bank, 22. mai 2024)
• Søgne og Greipstad Sparebank
• Voss Sparebank
• Sparebanken Sogn og Fjordane
• Alle Eika-bankene: https://www.eika.no/eika-alliansen/lokalbanker
• DNB